Bebek ve Sanat

Güzeller güzeli semtimiz Bebek'in adı, sanat tarihinde de sık sık yer edinmiş olup Türk ressamlarımızdan birçok bilindik isim semtin manzarasından esinlenerek fırçasını tuvali ile buluşturmuştur.

Bunlardan biri empresyonist ressam İbrahim Çallı'dır. 1882 yılında İzmir'de doğan ressam, Roben Efendi’den resim dersleri almıştır ve Şeker Ahmet Paşa’nın önerisi ile dönemin Sanayi-i Nefise Mektebi’ne girmiştir. İzlenimcilik akımından esinlenen Çallı, Bebek Camii’nin ve Bebek Koyu’nun da yağlı tablolarını yapmıştır.

 

''Bebek Koyu'', İbrahim Çallı

Aynı şekilde  Empresyonist akımının Türkiye'deki devamcılarından olan Hikmet Onat, gerçek bir İstanbul tutkunudur. Tuvaline aktardığı İstanbul manzaraları ile tanınan ressam, Bebek'i de resmetmiştir. 

''Bebek'te Sabah'', Hikmet Onat
''Bebek Sahili'', Hikmet Onat


1905 doğumlu Ayetullah Sümer de Bebek'i resmeden saygıdeğer sanatçılarımızdandır. Karısı Semiha Sümer ile birçok çalışmalara imza atmış olan Ayetullah Sümer, Atatürk'ün portresini en çok çizmiş ressam olarak tanınsa da manzara resimleri de öne çıkar. ''Bebek'te Akşam'' tablosu, insanın ruhunu huzurla dolduran bir çalışmasıdır.

''Bebek'te Akşam'', Ayetullah Sümerbebekbeyaz.png

Cevdet Paşa Caddesi, Hamam Sokak Manolya Apt. No:8/D Bebek/Beşiktaş/İstanbul

info@bebekmakoder.org

0212 287 1066

 

Sosyal Medya

E-Bülten

Etkinlik ve projelerimizden anında haberdar olmak ister misiniz ?

Copyright © 2024 Tasarım ve Kodlama Atölye Ajans
+880 322448500 Beverly Boulevard Los Angeles

Search